Moja cesta k podnikaniu

Autor: Klára Samková | 11.5.2011 o 19:16 | (upravené 11.5.2011 o 20:19) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  864x

bola hrbolatá. To vás možno neprekvapuje. Ale skôr by som to povedala asi tak, že som nevedela čo chcem. Myšlienka zarábať na seba bola síce lákavá a sympatická, ale nevedela som sa odhodlať.  Chýbalo mi akési vnútorné presvedčenie o správnosti svojho nápadu. Takto som sa rozhodovala asi dva roky. Až teraz nedávno prišiel ten dlho očakávaný zlom.

Samozrejme nechcem tu nikomu dávať rozumy a ani nejaké návody ako na to. Ale predsa mi dovoľte pár mojich postrehov. Moje rozhodnutie podnikať nakoniec vyšlo veľmi jednoducho. Až podozrivo, oproti tomu, ako ťažkopádne som sa predtým stavala k založeniu vlastnej živnosti. Ako začať? Možno to bude znieť ako otrepaná fráza - sebaanalýzou, ale skutočne, minimálne aby ste zhodnotili svoje schopnosti, niečo v zmysle v čom som dobrý, v čom sa vyznám, v čom menej, v čom vôbec.

Takto získate celkom slušný základ o tom v čom môžete podnikať. Pravdaže ideálne je keď podnikáte v tom, čo je aj váš koníček. Nie je zlé si tieto svoje schopnosti aj napísať. Napríklad niekoho bavia informačné technológie - dajme tomu rád vytvára webové stránky. Na začiatok by to mohol byť dobrý štart. Lenže. Otázne je či je to aj predajné. Neviem ako vy, ale ja osobne si neviem nezaujato ohodnotiť svoju prácu. Tak som si vytypovala pár ľudí, ktorým verím, a už podnikajú v podobnej oblasti akej som sa chystala aj ja, a viem že mi bez servítky povedia, čo si skutočne myslia, aby na základe svojich skúseností zhodnotili moju prácu. Dočkala som sa pomerne dobrej odozvy, samozrejme aj s radami ako sa zlepšiť.

 

Takto sa nejako aj vyprofiloval odbor v čom budem podnikať. Tak odbor som už mala, čo ďalej? Plánovať! znela jedna z prvých rád. Ak máte dojem že som sa pustila do hlbokosiahlych analýz, tak to nie, ale začala si popisovať čo idem robiť, čo k tomu potrebujem, čo mám, ako to chcem dosiahnuť, koho chcem osloviť, s kým sa budem radiť, kto mi vie v čom pomôcť a tak podobne. Mylne som si myslela že si vystačím s jedným hárkom papiera veľkosti A4. Ani som sa nenazdala, už som si tento môj krásny hárok zaplnila, a to som písala len heslovite, a potom ďalší a ďalší. Super vravím si, vo veľmi hrubých obrysoch mám čo vlastne chcem.  Je na čase dať tomu konkrétnu podobu. Tak som začala spájať súvislosti. Z týchto mojich útržkov mi vznikol dokument, ktorý by sa dal prirovnať k podnikateľskému zámeru obsahom. Ak pre nič iné, zíde sa mi to kvôli prehľadu.

Zrejme vačšina začínajúcich podnikateľov tento krok preskakuje a ide rovno na živnostenský úrad, ale ja to veľmi nepovažujem za dobré riešenie, ale proti gustu žiaden dišputát.

Prišiel aj deň D, vybrala som sa s kolkom a Občianskym preukazom na živnostenský úrad. Samotné vybavenie mi zabralo zhruba 2 hodiny, veci ako sú názov, predmet a okruh činností som už mala premyslené, prípadné zákonné nedostatky sa už dali jednoduchšie pomemiť, ako keby som vtedy pred úradníčkou mala vymýšlať názov firmy.

Samozrejme to nechce byť návod, ani nič podobné, len som sa  snažila popísať svoju skúsenosť, možno sa to niekomu bude zdať naivné, dokonca smiešne alebo úbohé, ale možno to niekomu poslúži ako inšpirácia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?